Apel w związku z kradzieżami rowerów - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach

Aktualności

Apel w związku z kradzieżami rowerów

Data publikacji 26.06.2017

W związku z nasilającymi się w ostatnim okresie kradzieżami rowerów, policjanci ze świętochłowickiej komendy oprócz prowadzonych działań wykrywczych, rozpoczęli również kampanię informacyjną, mającą na celu uczulić mieszkańców naszego miasta oraz wszystkich przejezdnych, że takie zagrożenie istnieje. Poniżej prezentujemy cenne rady, dzięki, którym można uchronić się przed złodziejem.

Na przełomie ostatnich dni w Świętochłowicach miały miejsce kradzieże rowerów. Policjanci prowadzą w tej chwili postępowania, których celem i priorytetem jest ustalenie sprawców przestępstw i odzyskanie skradzionego mienia.

Świętochłowickim dzielnicowym bardzo zależy na zacieśnieniu i nawiązaniu współpracy ze społeczeństwem i na zaktywizowaniu świętochłowiczan do przekazywania Policji sygnałów na temat podejrzanych osób, które mogą pojawiać się na klatkach schodowych bloków, czy też zaglądać do piwnic. Każdy sygnał dotyczący podejrzenia co do intencji osób pojawiających się w rejonie bloku – będzie przez policjantów dokładnie sprawdzony.

Bardzo często, a praktycznie zawsze sprawcy przestępstw prowadzą dokładne rozpoznanie miejsc, w których ma dojść do kradzieży roweru. Sprawdzają zabezpieczenia furtek, klatek schodowych i piwnic, często też próbują zdobyć kody do furtek i klatek schodowych w różny sposób, nawet przez rozmowę z dzieckiem lub osobą starszą, które można łatwo wprowadzić w błąd, mówiąc że zapomniałem/am kodu, bądź chciałem dostać się do domu, znajomych, zostawić paczkę itd.

Złodzieje chętnie też skorzystają z okazji, jaką będzie pozostawienie roweru bez zapięcia, jednak poradzą sobie również w przypadku słabego zabezpieczenia.

Celem policyjnego apelu jest przekazanie mieszkańcom podstawowych rad i wskazówek jak uniknąć kradzieży jednośladu oraz jak utrudnić sprawcy popełnienie przestępstwa, a także jak nawiązać kontakt z Policją:

PAMIĘTAJ ! ! !

 • Przypinaj swój rower do przytwierdzonego, nieruchomego obiektu, jakim może być stojak rowerowy.
 • Wystrzegaj się przypinania roweru do czegokolwiek, co może być łatwo przecięte, złamane czy jakkolwiek usunięte.
 • Zawsze przypinaj swój rower w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych.
 • Zawsze zabezpieczaj komponenty i akcesoria, szczególnie te, które można łatwo zdemontować, jak koła i siodło, możesz posłużyć się linkami.
 • Przed odejściem od roweru sprawdź zapięcie, by się upewnić, że jest właściwie założone i zamknięte.
 • Zapięcie przekładaj przez ramę roweru i tylne koło.

WYSTRZEGAJ SIĘ !!!

 • Nigdy nie zostawiaj nowego roweru bez zapięcia! Nowy rower ma dla złodziei największą wartość - tego właśnie szukają.
 • Nie przypinaj roweru do małych drzew, tudzież aluminiowych czy drewnianych palików. Łatwo można je przeciąć lub złamać.
 • Nie zadowalaj się spięciem przedniego koła z ramą. Jeśli złodziej zechce mieć twój rower, może go łatwo podnieść i zabrać.
 • Nie ustawiaj zapięcia nisko przy ziemi. Złodziej może je wtedy zaatakować łatwiej i w sposób mniej rzucający się w oczy.
 • Nie przypinaj roweru ciągle w tym samym miejscu. Złodziej może go łatwo namierzyć.
 • Nie ułatwiaj złodziejowi roboty! Poświęć trochę czasu na dokładne zapięcie roweru za każdym razem. Zwróć uwagę na rowery zapięte blisko twojego.
 • Jeśli zapniesz swój rower bardziej bezpiecznie, masz większą szansę nie stać się ofiarą złodzieja.

JEŻELI KTOKOLWIEK LUB COKOLWIEK WYDA SIĘ PODEJRZANE MIESZKAŃCOM – W KWESTII ZAINTERESOWANIA INNYCH OSÓB ROWERAMI NA OSIEDLACH MIESZKANIOWYCH, TO PROSIMY O BEZZWŁOCZY KONTAKT