16 - 20.10.2017r TO TYDZIEŃ MEDIACJI - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach

Aktualności

16 - 20.10.2017r TO TYDZIEŃ MEDIACJI

Data publikacji 09.10.2017

Międzynarodowy Dzień Mediacji to międzynarodowe święto służące popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów (arbitrażu, mediacji, koncyliacji etc.) Święto zainicjowano w USA w 2005 r., natomiast w Polsce pierwsze obchody zorganizowano trzy lata później. W tym roku święto mediacji przypada na 19 października, ale Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, aby w tym roku obchodzić święto przez cały Tydzień Mediacji 16 - 20 października.

Międzynarodowy Dzień Mediacji (Conflict Resolution Day) to międzynarodowe święto służące popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów (arbitrażu, mediacji, koncyliacji etc.) Święto zainicjowała amerykańska organizacja Association for Conflict Resolution (ACR) w 2005 r., natomiast w Polsce pierwsze obchody zorganizowano trzy lata później. W tym roku święto mediacji przypada na 19 października, ale Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, aby w tym roku obchodzić święto przez cały Tydzień Mediacji w dniach 16 - 20 października.

 

W tych dniach na terenie całego kraju w wielu sądach, prokuraturach, ośrodkach mediacyjnych, kancelariach prawnych i poradniach psychologicznych organizowane są wydarzenia promujące ideę mediacji.

 

Międzynarodowy Dzień Mediacji i Tydzień Mediacji jest szczególnym dniem również dla Polskiego Centrum Mediacji. W tym dniu przypada finał Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Mediacja czyni Cuda”. Celem kampanii jest dotarcie do jak największej ilości ludzi z informacją czym jest mediacja, kiedy i kto może z niej skorzystać i jakie daje korzyści.

 

Krzewienie idei mediacji jest szczególnie bliskie Polskiemu Centrum Mediacji. Historia stowarzyszenia sięga 1992 r., gdy grupa pracowników ówczesnego Biura Interwencji Senatu oraz przedstawiciele Zarządu Głównego Stowarzyszenia Penitencjarnego Patronat wyjechała do Kolonii, aby zapoznać się z działalnością niemieckich ośrodków mediacji. Zdobyte doświadczenia zaowocowały powołaniem w 1995 r. Zespół ds. Wprowadzenia Mediacji w Polsce, a w 2000 r. powołano Stowarzyszenie Polskie Centrum Mediacji, które obecnie jest największą organizacją skupiającą zawodowych mediatorów, posiadającą ponad 46 oddziałów i filii w całej Polsce. Na bazie ich doświadczeń zostały opracowane i ostatecznie wprowadzone mediacje jako instytucja prawna do polskiego wymiaru sprawiedliwości.

 

MEDIACJA CZYNI CUDA!  Mediatorzy Polskiego Centrum Mediacji są przekonani, że to prawda. Jako praktycy wielokrotnie w swojej pracy doświadczają sytuacji, gdy dochodzi do pozytywnego zakończenia konfliktu, który z pozoru wydawał się bez szans na rozwiązanie.  

Mediacja pozwala na wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony konfliktu i daje możliwość podpisanie ugody, kierując się pięcioma podstawowymi zasadami: dobrowolność, poufność, neutralność i bezstronność mediatora oraz samodzielność stron w poszukiwaniu rozwiązań. Dzięki tym regułom uczestnicy konfliktu nie tylko mają szansę zachować dobre relacje, ale również je wzmocnić. Podczas mediacji wszystkie decyzje są podejmowane przez zainteresowanych i to od nich zależy sukces. Powodzenie tego procesu jest uzależnione również od profesjonalizmu mediatora. 

Polskie Centrum Mediacji w oparciu o swoje ponad 17 letnie doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu kompleksowych szkoleń z zakresu mediacji oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób zainteresowanych tematyką mediacji i wszechstronnym rozwojem w tym obszarze, przygotowało od tego roku nową ofertę szkoleniową, która zawiera pakiety szkoleń, skierowanych  zarówno do osób rozpoczynających swoją przygodę z mediacjami, jak i mediatorów pragnących uporządkować swoją wiedzę i zaplanować dalszą ścieżkę rozwoju w dziedzinie mediacji i sprawiedliwości naprawczej.

 

Poza szkoleniami specjalistycznymi PCM oferuje również zaawansowaną ścieżkę kształcenia i rozwoju mediatorów (V stopień kształcenia), tj. edukator, facylitacje, moderacje i konsultacje społeczne.


Mediatorzy Polskiego Centrum Mediacji prowadzący mediacji w różnych obszarach życia społecznego (m.in. rodzinnych, oświatowych, cywilnych, gospodarczych, pracowniczych, społecznych, karnych, dla nieletnich sprawców, w sporach zbiorowych) na zlecenie sądów, prokuratur, policji, osób prywatnych, firm i innych instytucji potwierdzają, że mediacja przynosi wiele pozytywnych zmian, dlatego tym bardziej widzą sens i prowadzenia kampanii szerzącej ideę mediacji.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o mediacji, szukasz mediatora lub sam chciałbyś nim zostać odwiedź stronę www.mediator.org.pl i dołącz do profilu Polskiego Centrum Mediacji na Facebooku.

 

Polskie Centrum Mediacji
Zarząd Główny
Ul. Jagiellońska 58 lok. 122, Warszawa
tel. 22 826 06 63 fax 22 692 48 16
mail. biuro@mediator.org.pl 
www.mediator.org.pl