Pierwsza pomoc zamiast mandatu - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach

Aktualności

Pierwsza pomoc zamiast mandatu

Data publikacji 12.06.2018

Czy kierowcy wiedzą jak udzielać pierwszej pomocy? Jak wykonać sztuczne oddychanie oraz jak prawidłowo ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej przypominali policjanci z komendy miejskiej w Świętochłowicach. Mundurowych wspierali uczniowie klas mundurowych.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach w ramach działań "Dziękuję, że mnie widzisz", proponowali kierowcom popełniającym wykroczenie krótkie szkolenie pierwszej pomocy zamiast mandatu.

Kierowcy reagowali bardzo pozytywnie. Podkreślali, że tego typu akcje są potrzebne, gdyż jak sami zauważyli, wiedza z zakresu pierwszej pomocy, w sytuacji podwyższonego stresu może okazać się bardzo pomocna.

W działania zaangażowali się uczniowie klas mundurowych ZSO nr 2 w Świętochłowicach, którzy niejednego kierowcę zaskoczyli postawą oraz wiedzą. Dla kursantów przygotowano specjalne stanowiska z fantomami, przy których dokonalono umiejętność resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

"Bezpieczny, bo widoczny" to tylko jedno z haseł promujących używanie odblasków. Zgodnie z założeniami akcji "Dziękuję, że mnie widzisz" duży nacisk położono na zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, czyli pieszym oraz rowerzystom. Wręczano broszury informacyjne oraz opaski odblaskowe, popularyzując tym samym istotę i konieczność ich używania. Policjanci korzystali też z nowego laserowego miernika prędkości TRUCAM, którego działanie mogli poznać kierowcy poruszający się z nadmierną prędkością. Nie zapomniano o najmłodszych, którym przypominano m.in. zasady bezpiecznego wchodzenia na tzw. "zebrę".

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów, używanie elementów odblaskowych, ostrożność oraz ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego to najważniejsze elementy, które sprawią że nasze bezpieczeństwo znacząco wzrośnie.

  • Kierowcy trenowali sztuczne oddychanie na fantomach
  • Uczestniczy mogli przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy
  • Uczniowie ZSO nr 2 w Świętochłowicach pokazywali jak prawidłowo wykonywać resuscytację
  • Ucisk na klatkę piersiową nie jest wcale taki prosty
  • Kierowcy mogli przypomnieć sobie jak wygląda pozycja bezpieczna
  • Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani z zakresu pierwszej pomocy

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.53 MB)