Aktualności

Lekcja bezpieczeństwa wodnego dla najmłodszych

Data publikacji 21.06.2018

W myśl akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo – nad wodą" Policjanci z Komendy Miejskiej w Świętochłowicach wraz z Państwową Strażą Pożarną oraz Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przygotowali szereg atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta. Podczas prelekcji oraz pokazu służb przy stawie Milicyjnym dzieci miały okazję dowiedzieć się jak pomóc osobie tonącej oraz dlaczego do wody wchodzi się tylko pod opieką dorosłych. Nie zabrakło specjalnego gościa.

Policjanci wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz podopiecznymi przedszkola im. Krasnala Hałabały w Świętochłowicach zakończyli pierwszy cykl spotkań profilaktycznych w ramach działań "Kręci mnie bezpieczeństwo – nad wodą". Całość rozpoczęła się od rozmowy z policjantami, strażakami oraz ratownikami wodnymi, którzy opowiadali dzieciom jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu akwenów i zbiorników wodnych oraz jakie działania prewencyjne i profilaktyczne podejmują służby by zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Gościem specjalnym prelekcji był Prezes Fundacji Dzieciom "Twój Rekord Pomaga", Pan Krzysztof Drabik, który poza pracą w fundacji zajmuje się żonglerką. Jest też wielokrotnym Mistrzem Polski oraz ma na swoim koncie wiele rekordów Guinessa. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 były świadkami jego niezwykłych umiejętności. Na zakończenie przekazał na ręce zastępcy dyrektora szkoły specjalny pas ratowniczy – "Węgorz II".

Następnie blisko 150 dzieci oraz dzielnicowy udali się nad pobliski staw na terenie Uroczyska, gdzie czekali już na nich policjanci, strażacy oraz ratownicy wodni. Na miejscu obecny był także Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji kom. Dariusz Olesiak, który wspierał organizację wydarzenia. Pierwszą atrakcją było podjęcie osoby tonącej przez Świętochłowickich strażaków, zaś po nich umiejętnościami pływackimi wykazali się WOPR-owcy, ratując "tonącego" bez użycia specjalistycznego wyposażenia.

Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się te z wykorzystaniem sprzętu. Przygotowano pokazy ratowania osoby z użyciem pontonu, deski ratowniczej, boi, koła ratunkowego oraz rzutki, której działanie mogły przetestować pod opieką ratowników wybrane dzieci. Następnie umówiono zgłoszenie w przypadku zdarzeń nad akwenami, by już za chwilę uczestnicy samodzielnie mogli podjąć próbę takiego zgłoszenia.

W przedsięwzięcie zaangażowali się także uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, którzy wraz z ratownikami prezentowali prawidłowy sposób wykonania sztucznego oddychania w warunkach wodnych. Okazało się, że dzieci mają ogromną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy co zaskoczyło niejednego z organizatorów.

 

 • Policjanci otrzymali z rąk wice-dyrektor SP nr 1 w Świętochłowicach podziękowania
 • W prelekcji uczestniczyli zarówno policjanci jak i strażacy
 • Gość specjalny Pan Krzysztof Drabik przekazał szkole specjalny pas ratunkowy
 • Na miejscu obecny zespół wodny Straży Pożarnej
 • Obecni byli przedstawiciele poszczególnych jednostek w tym Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KMP Świętochłowice kom. Dariusz Olesiak
 • Ratownicy uczyli dzieci pierwszej pomocy
 • Zaangażowali się także uczniowie klas mundurowych z ZSO nr 2 w Świętochłowicach
 • Dzieci z nieukrywaną radością obserwowały pokazy
 • WOPR przygotował pokaz z użyciem deski
 • Dzieci brały aktywny udział w pokazach
 • Organizatorzy pomagali dzieciakom ubrać wyposażenie ratunkowe
 • W pokazach uczestniczyły też przedszkolaki

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.04 MB)