Aktualności

AKCJA "ZNICZ 2018". UWAGA! ZMIANY ORGANIZACYJNE RUCHU

Data publikacji 31.10.2018

W związku z dniem Wszystkich Świętych, w środę 31 października 2018 r. od godziny 6.00 rozpocznie się policyjna akcja "Znicz 2018". Akcja zakończy się w poniedziałek 5 listopada 2018 r. o godzinie 6.00. Ze względu na tymczasową zmianę organizacji ruchu w pobliżu cmentarzy prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na znaki drogowe oraz zachowanie ostrożności. Zachęcamy również do korzystania ze środków transportu komunikacji zbiorowej.

W Dniu Wszystkich Świętych jak co roku policjanci ruchu drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Funkcjonariusze będą sprawdzać między innymi stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką poruszają się po drogach. Policjantów nie zabraknie także przy cmentarzach, gdzie będą kierowali ruchem. Apelujemy o rozsądną i odpowiedzialną jazdę - postarajmy się wspólnie zrobić wszystko, aby „czarne liczby” były jak najmniejsze.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu to setki kilometrów do przejechania, aby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. To właśnie wtedy polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla policjantów to czas wytężonej służby - wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w trakcie Święta Zmarłych służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miasta i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze będą kierować ruchem ulicznym, bowiem przy największych nekropoliach miasta będą zmiany w ruchu - dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego - doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że tak jest szybciej i wygodniej.

Ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Po drugie, przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wymagane dokumenty. Kolejną zasadą jest to, aby mądrze zaplanować swoją podróż – tak aby nie pokonywać całego, czasem kilkusetkilometrowego dystansu naraz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. Warto, co około 100 km, zrobić sobie krótki postój: wysiąść z samochodu, wyprostować nogi, odetchnąć świeżym powietrzem. Po czwarte, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone światła w aucie.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Dlatego noszenie przy sobie odblasków jest jak najbardziej na miejscu - kamizelka, opaska czy breloczek przyczepiony do odzieży sprawią, że piesi będą lepiej widoczni dla kierowców. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby były widoczne na ulicy.

 

 

Wzorem lat ubiegłych wystąpią tymczasowe ograniczenia w ruchu drogowym na terenie naszego miasta w związku z prowadzoną akcją "ZNICZ 2018"

W celu zapewnienia odpowiedniej komunikacji oraz bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego w dniu 01.11.2018 r. w dzielnicy Centrum umieszczone zostanie tymczasowe oznakowanie w postaci:

  • Na ul. Szpitalnej przy skrzyżowaniu z ul. Wyzwolenia znak B1 (Zakaz ruchu w obu kierunkach) z uzupełnieniem o treści "Nie dotyczy KZK GOP oraz mieszkańców ul. Licealnej i ul. Nastolatków" oraz znakiem F9 (objazd) o treści "Objazd do Chorzowa";
  • Na ul. Szpitalnej przy skrzyżowaniu z ul. Licealną znak B1 (Zakaz ruchu w obu kierunkach) z uzupełnieniem o treści "Nie dotyczy KZK GOP";
  • Na ul. Szpitalnej przy skrzyżowaniu z ul. Polną znak B1 (Zakaz ruchu w obu kierunkach) z uzupełnieniem o treści "Nie dotyczy KZK GOP oraz mieszkańców ul. Licealnej i ul. Nastolatków" oraz znakiem F9 (objazd) o treści "Objazd do Centrum";
  • Na ul. Polnej przed skrzyżowaniem z ul. Wodną znak F9 (objazd) o treści "Objazd do Centrum";
  • Na ul. Wyzwolenia przy skrzyżowaniu z ul. Szkolną znak F9 (objazd) o treści "Objazd do Chorzowa".

W dzielnicy Lipiny

  • Na ul. Chorzowskiej od skrzyżowania z ul. Bukowego pod istniejącymi znakami D18 (parking) + T3 (koniec) wyznaczającymi koniec miejsc do parkowania pojazdów powstanie dodatkowo oznakowanie B36 (zakaz zatrzymywania się). Znak zamontowany zostanie razem z istniejącymi znakami na słupie oświetlenia ulicznego. Będzie powtórzony za skrzyżowaniem z ul. Świerczyny.

W/w oznakowanie obowiązywać będzie do dnia 01.11.2018 r do godziny 22.00.