Promowali służbę w Policji - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach

Aktualności

Promowali służbę w Policji

Data publikacji 15.11.2018

W Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyły się warsztaty patriotyczno-historyczne pn.: „OKM 1940 Ostaszków-Kalinin-Miednoje” dla licealistów z klas mundurowych. Kształtowanie wiedzy o historii Policji i etosie służby jest istotnym elementem kształtowania współczesnej młodzieży. To spotkanie z klasami mundurowymi było również świetną okazją do rozmowy na temat służby w Policji. Tę część spotkania poprowadził pracownik Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Młodzież wysłuchała wykładu Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego na temat etosu służby przyświecającego dawnym i obecnym policjantom oraz zagadnienia związane ze Zbrodnią Katyńską. Prezes przybliżył historię tragicznych losów funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, którzy na przełomie września 1939 roku i maja 1940 roku, byli przetrzymywani w nieludzkich warunkach w największym obozie NKWD w Ostaszkowie. Wspomniał o Kalininie, gdzie w piwnicach obwodowego zarządu NKWD wykonywano egzekucje strzałem w tył głowy oraz Miednoje, gdzie w dołach śmierci grzebano m.in. zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP.

Drugą część spotkania przygotowali świętochłowiccy mundurowi wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, a która poświęcona była służbie w Policji. Inspektor Andrzej Sira przedstawiał zalety służby w Policji, zachęcając w ten sposób młodzież z klas mundurowych do wstąpienia w szeregi „niebieskich braci”.