Aktualności

Uwaga na oszustów! Kolejna metoda na tzw. „Blika”

Data publikacji 19.09.2019

Świętochłowiccy kryminalni ostrzegają przed oszustami, którzy opracowali kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy. Większość kradzieży zaczyna się od włamania na konto, na jednym z popularnych profili społecznościowych. Przestępcy przejmują je, podszywają się pod właściciela konta, a następnie rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia albo pożyczki. Mundurowi nazywają ten sposób "metodą na Blika". Apelujemy o ostrożność!

Oszustwa to w ostatnim czasie gorący temat. Nie tylko za sprawą pomysłowości potencjalnych przestępców, ale głównie ze względu na to, jak wiele osób staje się ofiarami tego typu „przekrętów”.
Oszuści wymyślają coraz to nowe „legendy”. Niestety znowu znaleźli kolejny sposób, by wyłudzić pieniądze. Mundurowi nazywają go tzw. "metodą na Blika". Przestępcy w pierwszej kolejności kradną w internecie czyjąś tożsamość. Większość przejęć zaczyna się od włamania do konta na jednym z popularnych profili społecznościowych. Jednak nie robią tego po to, aby okraść osobę, pod którą się podszywają. Po zalogowaniu się, oszuści rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia albo pożyczkę na zakupy przez internet, powołując się na nagłą sytuację, w której się znaleźli. Po wzbudzeniu zaufania proszą znajomych o pomoc i podanie hasła „Blik”, dodając np. że stoją właśnie przy kasie, a ich karta płatnicza straciła ważność bądź jest jej awaria. Obiecują, że zwrócą środki następnego dnia.
Apelujemy o ostrożność! Nie dajcie się oszukać i bądźcie czujni. Czytajcie dokładnie komunikaty przychodzące na telefon!

Pamiętaj!
Przy tej metodzie przestępcy nie proszą o przelew czy gotówkę, tylko wypłacenie środków przy użyciu kodu BLIK. Wymieniony kod jest zestawieniem sześciu cyfr uwiarygodniającym nasz dostęp do konta i generowany jest po zalogowaniu się w aplikacji bankowej. Działa tak samo, jak karta płatnicza, bo akceptuje wypłatę w bankomacie lub w kasie. Przestępcy proszą o podanie go we wiadomości, następnie zatwierdzają transakcję. W przeciwieństwie do tradycyjnej płatności przelewem transakcji z kodem BLIK nie da się już cofnąć. Zawsze zachowuj ostrożność w przypadku podejrzanych wiadomości. Jeśli nagle o pomoc finansową prosi Cię osoba, z która od dawna nie masz kontaktu, powinno to być ostrzeżenie, że możesz stać się ofiarą oszusta. Zanim przekażesz jakiekolwiek pieniądze lub kody, skontaktuj się z taką osobą telefonicznie i sprawdź, czy faktycznie ktoś potrzebuje Twojej pomocy. Warto też zapytać wówczas o coś, co wiesz np. tylko Ty i znajomy, który do Ciebie napisał.