Uwaga seniorze!!! nie daj się oszukać - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach

Aktualności

Uwaga seniorze!!! nie daj się oszukać

Data publikacji 29.07.2020

Świętochłowiccy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze. Przez ostatnie dni przestępcy po raz kolejny dali o sobie znać, podszywają się pod policjantów. Najczęściej dzwonią do osób starszych i informują ich, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone i natychmiast trzeba je wypłacić, a następnie przekazać stróżom prawa. Apelujemy do rodzin seniorów, aby rozmawiali z najbliższymi o zagrożeniach związanych z oszustami. Przypominamy – policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach ostrzegają przed osobami, które podszywając się pod policjantów, prokuratorów, członków rodziny albo pracowników różnych instytucji, usiłują wyłudzić pieniądze.

Wydawałoby się, że już każdy słyszał o oszustwach metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”. Niestety pomimo wielokrotnych apeli, wciąż dochodzi do zdarzeń, w których pokrzywdzonymi są seniorzy. Przestępcy nie próżnują i dalej szukają łatwego zarobku. 

Świętochłowicka Policja systematycznie pracuje i angażuje się w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów zamieszkujących miasto. Przypominamy, iż wspólnie z przedstawicielem miejscowej Fundacji Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II, policyjna profilaktyk ze Świętochłowic nagrała dla seniorów spot. Przedsięwzięcie o nazwie „Nie daj się oszukać” swoim patronatem objął Prezydent Miasta Świętochłowice.

Jak sam tytuł wskazuje, film poświęcony jest tematyce oszustw, przedstawia on jeden z klasycznych scenariuszy, którym posługują się przestępcy. W rolę głównej aktorki wcieliła się m.in. jedna z podopiecznych fundacji.

Zobacz go koniecznie, klikając poniżej:

SPOT

Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję, dzwoniąc pod numer 112 (najlepiej z innego telefonu np. od sąsiadki, lub odkładając słuchawkę, tak jak zwykle kończysz rozmowę). Pamiętaj, połączenia z numerem 112 są bezpłatne.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Nie dajmy przestępom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniący postępuje w podany powyżej sposób, NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ, PAMIĘTAJ, ABY WCZEŚNIEJ ZAKOŃCZYĆ ROZMOWĘ Z OSZUSTEM ODKŁADAJĄC SŁUCHAWKĘ TELEFONU !