Aktualności

IX Świętochłowicki Piknik Organizacji Pozarządowych

Data publikacji 22.09.2020

W miniony weekend świętochłowiccy mundurowi wzięli udział w IX Świętochłowickim Pikniku Organizacji Pozarządowych, którego organizatorem był Urząd Miasta Świętochłowice. W specjalnie przygotowanym policyjnym namiocie, mundurowi miejscowej komendy promowali aplikacje związane z bezpieczeństwem oraz śląską kampanię społeczną „Nie reagujesz-akceptujesz”.


IX Świętochłowicki Piknik Organizacji Pozarządowych już za nami. Impreza odbyła się w miniony weekend na terenie OSiR Skałka. Jego celem była promocja działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe, integrowanie społeczności lokalnej oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Nie mogło tam zabraknąć również służb mundurowych. W specjalnie przygotowanym policyjnym namiocie profilaktyk oraz dzielnicowy garnizonu świętochłowickiego promowali oraz zachęcali mieszkańców do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda”. Obie aplikacje w łatwy sposób można obsługiwać za pomocą telefonu komórkowego, dzięki czemu można szybko odnaleźć m. in. kontakt do swojego dzielnicowego bądź powiadomić Policję o zauważonych zagrożeniu. Stróże prawa z odwiedzającymi stoisko rozmawiali również o kampanii społecznej „Nie reagujesz-akceptujesz”, której głównym celem jest ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększanie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców miasta na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe. Skuteczność stróżów prawa w znacznej mierze zależy od postaw obywateli.

Nie lada atrakcją, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem było „Koło wiedzy”, które zostało specjalnie przygotowane przez funkcjonariuszy miejscowej komendy na to wydarzenie. Koło zwierało osiem różnokolorowych pól z poszczególnymi dziedzinami wiedzy. Każda z nich zawierała ukryte pytania, celem sprawdzenia wiedzy osoby, która zakręciła kołem, m.in. w zakresie:

 •  „Bezpiecznej drogi do szkoły”, w ramach bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas roku szkolnego;
 •  „Narkotyki i dopalacze” w myśl kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasło brzmi Szkoda Ciebie na takie patoklimaty.

 

Wszyscy bardzo chętnie odpowiadali na pytania i nie tylko najmłodsi byli spragnieni sprawdzić swoja wiedzę w danym temacie.

Każda osoba, która dobrze odpowiedziała na zadane jej pytanie otrzymała od stróżów prawa gadżet.

Dodatkową atrakcją była maskotka Śląskiej Policji Sznupek, która umilała czas najmłodszym oczekującym w kolejce do „Koła wiedzy”.

Był to bardzo mile spędzony czas z wszystkimi organizacjami biorącymi udział w przedmiotowym pikniku oraz z wszystkimi odwiedzającymi wydarzenie.
 

 • Na zdjęciu: Maskotka Śląskiej Policji Sznupek bawiąca się z dziećmi na IX Pikniku Organizacji Pozarządowych.
 • Na zdjęciu: Dwa kubki oraz torba promujące kampanię "Nie reagujesz-akceptujesz"
 • Na zdjęciu: gadżety: kolorowanka "Elementarz Bezpieczeństwa" , "Bezpieczne wakacje", odblaski
 • Na zdjęciu: Maskotka Śląskiej Policji Sznupek wraz z przedstawicielami stowarzyszenia KRS TKKF Tytan Świętochłowice
 • Na zdjęciu: Maskotka Sznupek z dziećmi
 • Na zdjęciu:
uczestniczki wydarzenia wraz z Sznupkiem
 • Na zdjęciu:
mundurowa wręczająca dziecku kolorowankę
 • Na zdjęciu: dzielnicowy sprawdzający wiedzę uczestniczki wydarzenia, która chwile wcześniej zakręciła "Kołem wiedzy" i wylosowała pytanie
 • Na zdjęciu: Sznupek stojący obok stanowiska profilaktycznego
 • Na zdjęciu : Sznupek bawiący się z dziećmi
 • Na zdjęciu: Młodzież i dzieci stojące w kolejce do "Koła Wiedzy" , aby wylosować pytanie
 • Na zdjęciu: Policjantka czytająca dziewczynce pytanie